Szeroka dostępność Internetu wśród dzieci i młodzieży, wiąże się z narażeniem na agresję werbalną i mowę nienawiści w każdym środowisku. Powszechność tego problemu w ostatnich latach również znacząco wpłynęła na obniżenie wrażliwości młodych ludzi na ten problem. Naszym celem jest wzrost świadomości młodych ludzi w zakresie hejtu, dyskryminacji i stereotypów. Poprzez ten projekt, chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że mają w swoich rękach narzędzia do przeciwstawienia się takim zachowaniom. Że bierna postawa to także akt wspierający hejt i dyskryminację. Że w myśl wartości unijnych, powinniśmy się jednoczyć, wspierać i umacniać. Poprzez ten projekt staraliśmy się pokazać młodzieży jak zachowywać się w sytuacji kiedy widzimy hejt, kiedy go doświadczamy na własnej skórze, oraz jak samemu, często nieświadomie, go nie rozprzestrzeniać. Poprzez wykorzystanie zróżnicowanych i ciekawych metod edukacji nieformalnej, staraliśmy się pokazać jakie mechanizmy odpowiadają za powstawanie nienawiści oraz jak generowane są stereotypy.
Głównym wydarzeniem projektu była wymiana młodzieży, zrealizowana w dniach 16-22 lipca 2021 w Poroninie, przy udziale grup z Cypru, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Węgier oraz Włoch. W ramach rezultatów naszej pracy stworzyliśmy cztery amatorskie kampanie społeczne, które wspólnie nagraliśmy a następnie opublikowaliśmy na naszym kanale YouTube. Tematy zostały wybrane przez uczestników, skupiając się na problemie dyskryminacji i hejtu (np. Bulling w szkołach, Mowa nienawiści w internecie, itp). Linki do kampanii:
https://youtu.be/yZGCIMo_Hbo
https://youtu.be/WIaVWPV681Y
https://youtu.be/y_GPYwn1nro
https://youtu.be/yj4h0MZhWMQ
Warto zapoznać się także ze sporządzoną przez nas Etykietą Internetu – czyli spisem dobrych praktyk, pożądanych zachowań jakimi powinniśmy się kierować, korzystając z Internetu. Jest to swojego rodzaju przewodnik, instruujący jak reagować widząc czy doświadczając mowy nienawiści w Internecie.
Projekt realizowany w ramach dotacji z Programu Komisji Europejskiej.