Stories Instead to 8-dniowa wymiana młodzieżowa Erasmus+ pod przewodnictwem Copenhagen Youth Network i zrealizowana w maju tego roku w Ganløse w Danii. Projekt zgromadził 35 młodych osób z Europy i spoza niej, w tym grupę zmotywowanych uczestników i liderów młodzieżowych z Polski, reprezentujących naszą Fundację PIM – Paulinę, Maję, Karolinę, Karola i Kubę.
Celem wymiany było zwiększenie świadomości młodzieży na temat radykalizacji oraz przedstawienie metod zapobiegania i przeciwdziałania ekstremizmowi (P/CVE). Projekt był nie tylko doświadczeniem edukacyjnym, ale sam w sobie stał się narzędziem prewencji – sprzyjającym dialogowi, krytycznemu myśleniu i budowaniu więzi między młodymi ludźmi i ich społecznościami.
Program został oparty na metodach edukacji pozaformalnej, a jego podstawę stanowił kreatywny storytelling. Uczestnicy przeszli wyjątkową ścieżkę edukacyjną – od samopoznania i rozmów o poczuciu przynależności oraz różnorodności, po głębsze zrozumienie zjawiska radykalizacji, aktywizmu i ekstremizmu. Omawiano m.in. kontrowersyjny charakter pojęcia radykalizacji w polityce i nauce, czynniki ryzyka oraz rolę ideologii i grup społecznych.
W miarę postępów w programie, uwaga została skierowana na rozwijanie twórczego potencjału uczestników poprzez techniki storytellingu. Zwieńczeniem tych działań było stworzenie przez nich inspirujących broszur storytellingowych – materiałów wizualnych, które odzwierciedlają ich spostrzeżenia, pracę zespołową i zaangażowanie w wywoływanie pozytywnych zmian. Broszury te już wkrótce zostaną udostępnione na naszych kanałach!
„Ten projekt nie tylko sprawił mi wiele radości, ale również pozwolił dużo się nauczyć. Cieszę się, że miałam okazję zdobyć takie doświadczenie” – mówi Maja.
Uczestnicy nie tylko brali udział w sesjach tematycznych, ale także nawiązywali nowe przyjaźnie: podczas gier, ekscytujących wycieczek i wspólnego odkrywania swoich kultur.
W ramach działań upowszechniających rezultaty projektu, 16 maja 2025 roku przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się publiczna prezentacja. Jej celem było zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z radykalizacją oraz promocja programu Erasmus+ jako silnej platformy do międzykulturowej wymiany i aktywizacji młodzieży.
Co za projekt! Może to właśnie Twój moment, by zaangażować się w Stories Instead? Już zrobił*ś pierwszy krok – czytając naszą historię.